Rusya voucher belgesi nedir? Rusya’ya vize almak için voucher gerekli mi? Nedir bu voucher?

Rusya turist vizesi için gerekli olan evraklar arasında sayılan voucher belgesi Rusya vize başvurusu yapmanız için gerekli olan bir evraktır. Çoğu zaman voucher belgesi ile birlikte Garanti Mektubu’da verilmektedir. Bu mektup ise turizm şirketimizin sizin Rusya Federasyonu topraklarından söylenilen tarihte terkedileceğini taahüt eder ve garanti eder. Rusya voucherı genellikle Rusya’da bulunan turizm şirketleri tarafından sağlanır. Moskova’da bulunan şirketimizin tüm bilgileri bu belge üstünde yer alır. Bu belgede şunu deriz; Misafirimiz olan filanca kişi, bu tarihler arasında, bu şehirde, bu otelde ve bu amaçla kalacaktır. Tüm ödemeleri alınmıştır. Rezervasyonlar bizim tarafımızca yapılmıştır.

Rusya turistik vize için voucher belgesi (Туристический Ваучер)Konsolosluklarda ıslak imzalı olarak talep edilmektedir. Özellikle İstanbul’da bulunan Rusya Federasyonu Konsolosluğu ıslak imza ve kaşeli olmayan voucher belgelerini kabul etmemektedir.
Bazı durumlarda Konsolosluk’da veya VFS Global’de karşılaştığımız kişilerde görüyoruz ki, yurtdışından Rusya’dan otellerinden gönderilen Voucher belgeleri ile başvuru yapmaya çalışıyorlar. Maalesef başvuru yapamadıkları gibi birde zaman kayıpları oluşuyor. Tabiki oteller bu bilgiyi bilmedikleri için veya Rusya’da bulunan turizm şirketleri bunu söylemiyorlar. Gönderdikleri e-posta da voucher belgesi buradan çıkış alınarak başvuruya geliyorlar. Halbuki VFS Global ve Rusya konsolosluğu da orijinali olmayan bu voucher belgelerini kabul etmemektedir. Bu tip durumlardan kaçınmak için mutlaka önce vize danışmanlarıyla iletişime geçin. Bu durumun istisnası Ankara’da bulunan Rusya Federasyonu Konsolosluğudur. Kendileri voucher belgerinin fotokopilerini kabul etmektedirler. Eğer Ankara’dan başvuru yapacaksanız fotokopi voucher belgenizi Rusya vize evraklarına ekleyebilirsiniz.

Rusya voucher belgesi piyasada 30$-40$ arasında satılmaktadır. Bu belge özellikle güvenilir şirketlerden alınmalıdır. Çünkü eğer karşılığı olmayan sahte bir şirketin çıkardığı bir belge ise Rusya girişinizde sorun çıkmakta ve vize memurları tarafından ülkeye girişinize izin verilmemektedir. Böyle bir durumla karşı karşıya kalmamak için yetkili acenteler ile çalışmanızı tavsiye ederiz. Rusya turist vizesi için voucher belgesine ihtiyacınız varsa bizleri arayabilir voucher belgesi ile birlikte garanti mektubunuzu alabilirsiniz.